4 rzeczy, które warto wiedzieć o tatuażu, zanim zdecydujesz się na jego zrobienie

Decyzja o tatuażu nie zawsze jest prosta. Niektórzy miesiącami zastanawiają się, czy wykonanie tatuażu będzie dobrym pomysłem. Długo wybierają studio tatuażu i idealny wzór. Inni podejmują decyzję impulsywnie, zainspirowani aktualną modą, ozdobą przyjaciółki czy ulubionej gwiazdy.

Bez względu na to, czy należysz do pierwszej czy drugiej grupy ważne jest, aby przed wykonaniem tatuażu mieć świadomość kilku ważnych aspektów z nim związanych. Taka wiedza pozwoli Ci podjąć najlepsze decyzje, których w przyszłości nie będziesz żałować.

1. ZABEZPIECZ TATUAŻ PRZED SŁOŃCEM

Jeśli planujesz wykonanie tatuażu kilka dni przed wyjazdem na letni urlop, zrezygnuj z tego pomysłu.. Podczas upalnych dni zdecydowanie szybciej rozwijają się bakterie, co może spowodować dłuższe gojenie się tatuażu. Odziaływanie promieni ultrafioletowych na gotowy już wzór sprawia, że tatuaż blaknie. Intensywne słońce powoduje również przegrzewanie skóry, zwiększoną cyrkulację krwi i przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Najlepszym pomysłem będzie wykonanie tatuażu jesienią lub zimą. Jeśli koniecznie pragniesz wytatuować ulubiony wzór latem, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu. Doświadczony tatuator udzieli Ci na ten temat niezbędnych wskazówek i poinstruuje, w jaki sposób dbać o skórę.

2. POPROŚ O PRÓBNY WZÓR

Zwłaszcza w przypadku dużych, rozłożystych wzorów może się zdarzyć, że choć wspaniale wyglądają na szablonie, na skórze prezentują się już nieco gorzej. Aby uniknąć rozczarowania i nieprzyjemnych konsekwencji, poproś tatuatora, aby przeniósł go na kalkę, a następnie odbił na skórze. Dzięki temu będziesz w stanie zweryfikować efekty na każdym etapie pracy.

3. ZADBAJ O HIGIENĘ

Świeżo zrobiony tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Również od niej zależy, jaki będzie finalny wygląd wzoru i czy okaże się on zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby skóra jak najszybciej się zagoiła. Aby to zrobić nie przykrywaj tatuażu opatrunkiem czy ubraniem. Jeśli to możliwe, okryj jego powierzchnię, wystawiając ją na działanie świeżego powietrza. Kiedy po kilku dniach skóra zacznie się wysuszać, smaruj jej powierzchnię cienką warstwą wazeliny (lub innego środka, który polecił Ci tatuator).

4. ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA WYBÓR STUDIA TATUAŻU, ODWIEDŹ JE OSOBIŚCIE

Wybierając studio tatuażu musisz mieć absolutną pewność, że podjęta przez Ciebie decyzja jest słuszna. Właśnie dlatego przed wykonaniem zabiegu warto odwiedzić wybrane wcześniej studio, porozmawiać z pracownikami, a także – co bardzo ważne – ocenić poziom higieny (nasze Studio stosuje najwyższe standardy higieniczne). Profesjonalne studio tatuażu powinno wyglądać czysto i schludnie. Powinno również posiadać osobne, czyste pomieszczenie zabiegowe. Podczas wizyty sprawdź również (lub zapytaj) czy pracujący w nim tatuażyści używają produktów jednorazowego użytku (rękawice, igły) oraz czy sterylizują swoje narzędzia pracy. Jeśli to możliwe, obejrzyj również ich prace. Dzięki temu ocenisz, czy stylistyka wykonywanych przez nich wzorów jest Ci bliska.