Jak dobrać odpowiednie miejsce na tatuaż?

Nawet najdoskonalszy tatuaż może stracić swój urok, jeżeli wybierzesz dla niego nieodpowiednie miejsce. Możliwe, że stanie się wręcz utrapieniem. Decyzja o ozdobieniu ciała powinna być dobrze przemyślana nie tylko pod kątem doboru projektu, ale również optymalnego obszaru ciała.

NIEPRZEMYŚLANY WYBÓR MOŻE BYĆ KOSZTOWNY

Dlaczego warto się dobrze zastanowić nad miejscem na tatuaż? Ciężko go usunąć, dlatego nierozważna decyzja może wiązać się z kosztowną operacją przywrócenia oryginalnego wyglądu skóry. Lepszym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie ewentualnych konsekwencji wykonania tatuażu w bardziej widocznych miejscach ciała.

MNIEJ I BARDZIEJ BEZPIECZNE MIEJSCA NA TATUAŻ

Po pierwsze zwróć uwagę na aspekt zdrowotny. Zdecydowanie odradza się wykonywanie tatuaży w miejscach, w których występują zmiany skórne. Jeżeli na jakimś obszarze twojego ciała występują liczne znamiona, lepiej w ogóle nie brać go pod uwagę. Również ozdabianie dłoni czy twarzy może budzić wątpliwości, gdyż tatuaży z zasady nie powinno się opalać. To także eliminuje łydki, jeśli lubisz nosić krótkie spodnie. Niewskazane są również zabiegi w studiu zdobienia ciała, gdy cierpisz na alergie skórne. Nawet najlepszej jakości tusz może uczulać osobę ze skłonnością do uczuleń.

Wiele rozwagi wymaga również decyzja o tatuowaniu genitaliów. Tu szczególnie ważne jest zachowanie higieny po zabiegu. Zdecydowanie bardziej ryzykowne będzie też ewentualne laserowe usunięcie ozdoby.

Druga kwestia związana jest z aspektem społecznym. Jeżeli pracujesz w korporacji, masz codzienny bezpośredni kontakt z klientem, lepiej powstrzymać się z ozdabianiem widocznych części ciała. Wiele osób widząc tatuaż na przedramieniu czy części szyi może źle reagować w sytuacjach biznesowych. Ciężej może też być dostać pracę biurową. Jeżeli więc planujesz karierę w dużej firmie, wybierz mniej widoczny obszar ciała na permanentną ozdobę.

Tu do „bezpiecznych” miejsc możemy zaliczyć plecy, okolice lędźwiowe, ramiona, klatka piersiowa, uda, a nawet pośladki. Tych miejsc na co dzień po prostu nie widać. To prawda, że ciekawie prezentuje się tatuaż na męskim przedramieniu. Gorzej, jeżeli w trakcie gorącego lata trzeba go będzie zakrywać długim rękawem koszuli.

Zupełnie inaczej, jeżeli twoim żywiołem jest praca artystyczna. Tu pole do popisu jest zdecydowanie szersze. Co prawda filmowy amant powinien kilka razy przemyśleć wykonanie tatuażu w widocznym miejscu, ale już muzyk, plastyk czy choćby scenarzysta, mogą się pokusić o ciekawy wzór na dowolnym obszarze ciała.

WIELKOŚĆ MA ZNACZENIE

Dwa powyższe aspekty odnoszą się również do wielkości tatuażu. Ingerencja w duży obszar skóry (np. całe plecy czy wzór od szyi do dłoni) będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna niż niewielki, symboliczny wzór z boku klatki piersiowej. Dłuższy będzie również proces gojenia. Jednak większy tatuaż daje większe możliwości dopracowania detali, jest przez to zwykle bardziej efektowny. Warto jednak pamiętać o tym, że widoczne części sporych rozmiarów tatuażu nie przysłużą się ewentualnej karierze w korporacji.