Tatuaż – jak przygotować się do zabiegu?

Według wielu osób tatuaż stanowi nowoczesne dzieło sztuki. Zwłaszcza niektóre szkice mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy – przepiękne, okazałe i bardzo realistyczne dumnie zdobią ramiona, plecy i nadgarstki fanów tatuowania.
Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnego barwnika przy pomocy profesjonalnej maszynki z igłą. Choć zabieg nie jest szczególnie inwazyjny, zanim go wykonasz dobrze zastosować się do kilku prostych rad.

ZANIM WYKONASZ TATUAŻ

Przed wykonaniem tatuażu warto … porządnie się wyspać. Dlaczego to istotne? Jeśli będziesz wyspany, wypoczęty i obudzisz się w dobrym humorze istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoje ciało będzie zdecydowanie bardziej odporne na ból. Choć może się to wydawać mało istotne musisz wiedzieć, że nawet wyjątkowo odporna na ból osoba w obliczu pięciogodzinnego wbijania igły pod skórę może zareagować inaczej niż zwykle. Niewyspanie i znużenie potęgują niekorzystne odczucia bólowe powodując, że radość z wykonywanego właśnie tatuażu coraz bardziej się zmniejsza. Podobnie w przypadku głodu, pragnienia lub kiepskiego samopoczucia. Każde osłabienie i dyskomfort organizmu przełoży się na zwiększoną intensywność odczuwania nieprzyjemnych wrażeń.

NAWILŻENIE SKÓRY I ODPOWIEDNIA DIETA

Na kilka dni przed wykonaniem tatuażu (oraz kilka dni po jego wykonaniu) zrezygnuj ze spożywania alkoholu. Alkohol może mieć negatywny wpływ na proces gojenia się skóry. Przed zabiegiem unikaj również picia mocnej kawy oraz napojów energetycznych. Aby kompleksowo zadbać o prawidłowe gojenie tatuowanego fragmentu ciała, warto zaopatrzyć się w kapsułki z cynkiem. Taki suplement diety sprzyja procesowi regeneracji skóry, a regularnie go przyjmując znacząco zmniejszysz ryzyko powikłań. Co ważne – aby skóra jak najlepiej przyjęła pigment powinna być odpowiednio nawilżona. Na tydzień przed planowanym zabiegiem warto więc zacząć smarować powierzchnię skóry nawilżającymi kremami lub balsami, dbając również o wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie (co wpłynie na nawilżenie jej od wewnątrz).

Dzień przed tatuowaniem dokładnie wydepiluj powierzchnię skóry, która zostanie wytatuowana. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstania stanów zapalnych, spowodowanych wrastającymi w skórę włoskami. Bezpośrednio przed zabiegiem warto również skutecznie się zrelaksować, fundując sobie np. ciepłą kąpiel z ulubioną solą lub aromatycznymi olejkami. Taka przyjemność nie tylko rozluźni Twoje ciało i wprowadzi Cię w dobry nastrój, ale również wygładzi skórę i odpowiednio ją zmiękczy.

KIEDY SIEDZISZ JUŻ W FOTELU, OCZEKUJĄC NA … TEN PIERWSZE WBICIE IGŁY …

Kiedy usiądziesz już wygodnie w fotelu, oczekując na pierwsze wbicie igły, pamiętaj, że regularny, głęboki oddech pomoże Ci zmniejszyć dyskomfort i odczucia bólowe. Nie wierzysz? Wstrzymywanie oddechu w oczekiwaniu na „ten nieuchronny moment” spowoduje, że ciało stanie się bardziej napięte, a Ty będziesz silniej odczuwać każdy impuls.